Experimentální biologie rostlin
Hlavní kolo přijímacího řízení se obvykle koná v červnu (uzávěrka přihlášek je do 30. dubna).
Přijímací řízení do doktorského studia, pro české a slovenské uchazeče, se koná dvakrát ročně v termínech:
- přihlášky 1. 1. - 30. 4. - začátek studia podzimní semestr
- přihlášky 1. 8. - 30. 11. - začátek studia jarní semestr
Přihlášky pro zahraniční uchazeče jsou otevřeny v průběhu celého roku, od 1.1. - 15.12.
Všichni uchazeči se mohou hlásit do českého studijního programu, který je bezplatný pro všechny zájemce, a to jak v prezenční, tak i kombinované formě (čeština je administrativní jazyk programu, realizace studia v případě zahraničních studentů probíhá v angličtině).
Odkaz na e-přihlášku: https://www.muni.cz/uchazeci/doktorske-studium/vyberte-si-program/27799-experimentalni-biologie-rostlin
- CZ/SK uchazeči podávají přihlášku v běhu s názvem „Přijímací řízení do doktorských programů - …“
- Zahraniční uchazeči podávají přihlášku v běhu s názvem „International applicants for doctoral study (Czech and Slovak Republics applicants NOT included)“
Více informací k přijímacímu řízení a přihláškám na webu sci.muni.cz:
- Pro CZ/SK uchazeče: https://www.sci.muni.cz/pro-uchazece/doktorske-studium
- Pro zahraniční uchazeče: https://www.sci.muni.cz/en/studies/doctoral-degree-study-programme
- Ohledně přihlášek kontaktujte: admission@sci.muni.cz
Standardní postup přijímacího řízení:
V předstihu před podáním přihlášky:
- V dostatečném předstihu před termínem pro podání přihlášky kontaktujte vybraného školitele na základě vyhlášených disertačních témat nebo výzkumných oblastí.
- Před zahájením formálního přijímacího řízení školitel organizuje předvýběrový pohovor s uchazeči, při kterém hodnotí jeho dosavadní výzkumné zkušenosti a vhodnost pro zvolené téma disertace.
- Tento předvýběrový proces probíhá ještě před vlastním podáním přihlášky k výběrovému řízení a před odevzdáním všech požadovaných dokumentů uchazečem prostřednictvím systému IS MU (viz níže).
- Hlavním jazykem celého přijímacího řízení – včetně uchazečů z Česka a Slovenska – je angličtina. Během studia je kladen důraz na internacionalizaci a posilování jazykových kompetencí. Uchazeči proto musí prokázat dostatečnou znalost angličtiny již před samotným vstupem do studia.
Podání přihlášky k výběrovému řízení:
Povinné součásti elektronické přihlášky (platí jak pro český (bezplatný), tak pro anglický (zpoplatněný) program):
Přihláška se podává prostřednictvím systému IS MU (https://www.sci.muni.cz/pro-uchazece/doktorske-studium/27799-experimentalni-biologie-rostlin a musí obsahovat následující dokumenty:
- Strukturovaný životopis
- Motivační dopis (předepsaný formulář je ke stažení přímo v přihlášce), který obsahuje:
- Část 1 – Popis dosavadního výzkumného projektu
- Část 2 – Motivace ke studiu v doktorském programu
- Část 3 – Kontaktní údaje na osoby poskytující doporučení
- Návrh disertačního projektu – krátké shrnutí zamýšlené disertace, včetně vymezení jejích cílů v kontextu současného výzkumu a strukturovaného návrhu metodologie (max. 1 strana A4)
- Stanovisko školitele podepsané školitelem a garantem programu (předepsaný formulář je ke stažení přímo v přihlášce), potvrzující, že školitel projednal případné přijetí uchazeče se zodpovědnými osobami na příslušném pracovišti
- Dva doporučující dopisy (jeden od vedoucího diplomové práce, druhý od další osoby, která může posoudit předpoklady uchazeče k doktorskému studiu)
- Výpis známek z magisterského studia, kopie diplomů (Mgr./MSc.) nebo jejich ekvivalentů, a dodatky k diplomům (v češtině nebo angličtině)
Po vyplnění přihlášky je potřeba zaplatit poplatek za přihlášku.
Výběrové řízení:
Uchazeč připraví prezentaci v délce maximálně 10 minut, ve které představí svou diplomovou práci nebo předchozí laboratorní výzkum. Součástí prezentace by mělo být i krátké představení tématu, kterému by se uchazeč chtěl věnovat v rámci doktorského studia.
Celý pohovor probíhá v angličtině, včetně uchazečů, jejichž mateřským jazykem je čeština nebo slovenština.
Po prezentaci bude následovat diskuse, kterou vede výběrová komise (pozn.: budoucí školitel nemusí být jejím členem). Otázky se mohou týkat jak předchozího projektu a navrhovaných metod, tak i obecných témat z daného oboru – například z oblasti rostlinné biologie, molekulární biologie rostlin apod.
Celý pohovor, včetně prezentace a diskuse s uchazečem a školitelem, trvá maximálně 30 minut.
Přijímací zkouška a hodnocení uchazeče probíhá ve třech částech:
- Odborná způsobilost (max. 100 bodů): hodnocení odborného zázemí uchazeče prostřednictvím diskuse o disertačním tématu, předchozí výzkumné zkušenosti, motivace a připravenosti na doktorské studium.
- Jazykové dovednosti (max. 100 bodů): posouzení schopnosti uchazeče komunikovat v angličtině, se zaměřením na odborný a vědecký jazyk.
- Formální náležitosti (max. 100 bodů): posouzení akademických a profesních předpokladů na základě předložených dokumentů (např. diplomy, doporučující dopis apod.).
Pro přijetí je nutné dosáhnout minimálně 60 bodů v každé části zkoušky a celkového součtu alespoň 180 bodů. Návrh komise na přijetí je následně schválen proděkanem pro doktorské studium a uchazeči jsou o výsledku vyrozuměni do 30 dnů od konání výběrového řízení.
Rozhodnutí o přijetí podepisuje děkan Přírodovědecké fakulty MU po doložení ukončeného předchozího magisterského studia, což je po úspěšném složení přijímací zkoušky druhá nutná podmínka pro přijetí.
V případě, že jste získali magisterský titul studiem na zahraniční vysoké škole, vztahují se na doložení předchozího magisterského vzdělání tyto podmínky, viz varianta č.3: https://www.sci.muni.cz/pro-uchazece/doktorske-studium/overeni-predchoziho-vzdelani