S lítostí v srdci Vám oznamujeme, že nás 13. dubna 2024 po těžké nemoci ve věku nedožitých 73 let opustil kolega, učitel, mentor a vědec

prof. RNDr. Vladimír Sklenář, DrSc.

Medailonek

Prof. Vladimír Sklenář se narodil v Brně 16. dubna 1951. Vystudoval obor Fyzikální chemie na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Brně, kde v roce 1975 získal titul RNDr za rigorózní práci v oblasti elektrochemie.

Během svého dlouholetého působení na Ústavu přístrojové techniky Akademie věd ČR se zaměřil na experimentální techniky NMR spektroskopie. Poznatky dále rozšiřoval v průběhu zahraničních pobytů v USA: National Institutes of Health, Bethesda, MD a University of California, Los Angeles, CA.

Bez popisku

V Marion Merrell Dow Research Institute ve francouzském Štrasburku pokračoval ve vývoji metod nukleární magnetické rezonance a jejich využití pro studium biologicky významných molekul. Zde vznikla i jeho nejznámější práce "WATER suppression by GrAdient Tailored Excitation", která dosáhla více než 3500 citací.

Po svém návratu do České republiky v roce 1995 se ujal vedení Laboratoře NMR spektroskopie na katedře Fyzikální chemie na Přírodovědecké fakultě Masarykovy Univerzity. Zde se s prof. Jaroslavem Kočou zasloužil o postupné vybudování Národního centra pro výzkum biomolekul (NCBR), kde byl dlouhá léta zástupcem ředitele a vedoucím Laboratoře struktury a dynamiky biomolekul.

Díky štědrým investicím do unikátního přístrojového vybavení v rámci projektu Středoevropského technologického institutu CEITEC povýšil současné NMR centrum Josefa Dadoka na světovou úroveň. Zároveň dokázal zajistit i tým špičkových odborníků, díky kterým se expertíza laboratoře rozšířila do různých oblastí výzkumu od malých organických molekul až po studium biomolekul. V letech 2011 až 2016 byl vedoucím Centra Strukturní biologie na CEITEC MU, v roce 2012 se stal předsedou výkonného výboru České infrastruktury pro integrativní strukturní biologii – CIISB.

Během jeho vědecké kariéry publikoval 148 originálních vědeckých prací s citačním ohlasem přesahujícím 10 000 citací.

Kondolence

Uctít památku a napsat pamětní vzkaz na prof. Sklenáře můžete na pietním místě v atriu pavilonu E35 Univerzitního kampusu Bohunice od 16. do 30. dubna.

Elektronická kondolenční kniha je dostupná na stránce CEITECu.

CEITEC Web

Poslední rozloučení

S drahým zesnulým se rozloučíme v pátek 19. dubna 2024 ve 13:00 hodin v Českobratrském evangelickém chrámu J.A. Komenského v Brně.

Parte

Tlumočíme přání zesnulého a prosíme, aby květinové dary byly nahrazeny finančním příspěvkem na konto Ligy proti rakovině Brno (účet: 66937621/0100 Komerční banka, a.s., Brno – město).